Kraj:

Sportoviště Olomouckého kraje 

Kam v Olomouckém kraji za sportem?

[Celý článek]

Prameny řek 

Vodstvo Olomouckého kraje tvoří především řeky Morava a Bečva.

[Celý článek]

Přírodní památky, rezervace a parky 

V dnešním článku se seznámíme s přírodními památkami Olomouckého kraje.

[Celý článek]

Pevnosti 

V úvodní části tematu věnovaného pevnostem Olomouckého kraje se budeme věnovat samotné Olomouci.

[Celý článek]

Pověsti z Pradědu a okolí 

Pojďte se s námi projít krásami jesenického kraje.

[Celý článek]

Chráněné krajinné oblasti v Olomouckém kraji 

V následujícím článku vás seznámíme s chráněnými lokalitami Olomouckého kraje.

[Celý článek]

Gastronomické speciality Olomouckého kraje 

Hanácká kuchyně patří mezi nejvyhlášenější v České republice. Kdo by odolal sladkým povidlovým koláčům, lahodnému hanáckému zelí či jedinečným olomouckým tvarůžkům? To vše úrodná Haná nabízí plnými hrstmi. Oblast Jeseníků se zas může pyšnit nepřeberným množstvím horských lahůdek, jako je např. houbová polévka, bramborové placky či borůvkové knedlíky. Kromě lahodného jídla je však Olomoucký kraj známý také pro své nápoje, a to jak alkoholické, tak ty nealko. Kvůli svým přírodním podmínkám je oblast Hané ideální pro pěstování chmele, a tak zde logicky vzniká velké množství pivovarů, a to nejen těch, které jsou známé na celorepublikové úrovni, ale také spousta minipivovarů.

[Celý článek]

Dialekty v Olomouckém kraji 

Přestože v hanácké metropoli, tedy v městě Olomouc, je běžně k slyšení obecná čeština (především protetické v, úžení é,e v i, í či změna é v ej), v menších městech, a hlavně na venkově se dodnes můžete setkat s živým středomoravským (hanáckým) nářečím. Čím se toto nářečí vyznačuje? Charakteristických znaků je hned několik. Uvedeme si je na jednom z příspěvků Pepina z Hané, které můžete slyšet na rádiu Haná. Pokud nejsou některé znaky v ukázce zastoupeny, použijeme jiné příklady

[Celý článek]

Geomorfologie Olomouckého kraje 

Na území Olomouckého kraje se nachází následující geomorfologické jednotky nebo jejich části:

[Celý článek]

Folklórní tradice v Olomouckém kraji 

Folklorní tradice v Olomouckém kraji nejsou sice zachovány natolik silně jako např. v sousedním Zlínském kraji či kraji Jihomoravském, přesto se zde také vyskytují. Existuje zde velké množství dětských i dospělých folklorních souborů, které se snaží uchovat hanácké písně i tance pro mladší generace. V některých vesnicích je zachována také tradice dožínek, hodů či jiných starších zvyků.

[Celý článek]